# افزودن آگهی
#
#

برترین مشاوران املاک را در شهر بندر عباس از ما بخواهید

مرگ افسانه معماری پست مدرن

رابرت چارلز ونچوری پدر معماری پست مدرن در گذشت

مرگ افسانه معماری پست مدرن

مرگ افسانه معماری پست مدرن

 

less is bore

زمانی که او جمله بالا را گفت همه او را دیوانه می پنداشتند، میگفتند میخواهد جلب توجه کند و امروز همه جمله ی بالا را فریاد می زنند و کسی یادش نمی آید که جمله ی دیگری قبل ازآن گفته شده بود. رابرت چارلز ونچوری پدر معماری پست مدرن در گذشت. او در سال 1925 در فیلادلفیا امریکا بدنیا امد ودر سال1947 با بالاترین درجه افتخار علمی از پرینستون فارغ تحصیل شد.روح ونچوری معماری بیروح مدرن را تاب نمی آورد و او آغازگر راهی نو برای معماران هم عصر خود و آیندگان بعد از خود شد. ونچوری این نهضت را با نوشتن مقاله مانیفست ملایم شروع کرد. در رابطه با این مقاله وینست اسکلی مورخ هنر مینویسد: محتملا مهمترین مقاله معماری که نوشته شده از زمان لو کوربوزیه تا به امروز.

death of robert venturi

 در سه شنبه 18 سپتامبر2018 این مرد بزرگ بر اثر بیماری آلزایمر در 93 سالگی در کنار همسر و پسرش درگذشت، در این رابطه خانواده اش طی بیانه ای گفتند:
" شب گذشته رابرت ونچوری در گذشت، در لحظه مرگ همسرش و پسرش جیمی در کنارش بودند، او مرگی آرام داشت. "
همسر رابرت ونچوری دنیس اسکات براون که در سال 1964 با هم ازدواج کرده و باهم کار می کردند از بنام ترین معماران دوره خود و از اصلی ترین افراد گسترش موج نو معماری جهان محسوب می شود درباره ی رابرت گفته بود:
" او بمانند بچه ای لجباز است که همه چیز را به بازی می گیرد. همین خصلت او بود که کاخ معماری مدرنیسم را در هم کوبید و از ویرانه های آن خانه ای برای همه مردم دنیا ساخت. "

death of robert venturi

در اواسط دهه ی 70 میلادی کشمکش های فلسفی بین معماری مدرنیسم و پست مدرنیسم به اوج خود می رسد و در آن دوران جهانیان برای اولین باراندیشه های رابرت وهمسرش را می بینند.
رابرت ونچوری در خانه مردی آرام و در جامعه معماری مبارزی ایدئولوژیک بود. هرگاه به تاریخچه جوایزی که او برای معماری هایش دریافت کرد، می نگرم بیشتر به حقیر بودن این جوایز و بزرگی او پی می برم. به یاد مردی که 1000 سال معماری آینده را ترسیم کرد.

death of robert venturi
 
  • مرجع :archdaily
  • برچسب ها :معماری ,ونچوری,رابرت ونچوری, پست مدرن