# افزودن آگهی
#
#

برترین مشاوران املاک را در شهر بندر عباس از ما بخواهید

داونچی قرن 21

رنزو پیانو معمار و مهندس مطرح ایتالیایی می‌باشد که در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۱۹۳۷ در شهر جنوا به دنیا آمده‌است.

  • 26 اسفند 1397
  • #
  • (0)#
داونچی قرن 21

رنزو پیانو معمار رویاها

نمی توانید دوستدار معماری باشید و رنزو پیانو را نشناسید بیایید مروری بر آثار و زندگی رنزو پیانو معمار دوستداشتنی ایتالیایی بیاندازیم.رنزو پیانو معمار و مهندس مطرح ایتالیایی می‌باشد که در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۱۹۳۷ در شهر جنوا به دنیا آمده‌است. 
او در خانواده ای متولد شد که حرفه ی اصلی بیشترشان ساختمان سازی بود، پدر بزرگ، پدر، عموها و یک برادر او پیمانکار بودند. اصولا او هم باید همین راه را در پیش می گرفت اما علیرغم بی میلی پدرش، معماری را به عنوان حرفه ی خود انتخاب کرد، اما هرگز نتوانست از ریشه های خانوادگی خود و وابستگی به مسایل اجرایی ساختمان سازی دل بکند. شاید به همین دلیل نام شرکت او کارگاه ساختمانی رنزو پیانو است. در منطقه ای که او و خوانواده اش زندگی می کرند منظره ای از طبیعت وجود نداشت و آفتاب سوزان هم آنها را دچار مشکل می کرد لذا تصمیم گرفت تا سایبانی از برگ در امتداد باد به طور ثابت درست کند و این اولین کار او در راستای معماری بود. 
هنگامی که دانشجوی معماری در دانشگاه پلی تکنیک معماری میلان بود مرتب از پروژه های ساختمانی پدرش بازدید می کرد که این بازدید ها تجربه های علمی و کارآمدی را برای او به ارمغان آورد. 

Dawni 21st Century

پس از فارغ التحصیلی از دانشکده معماری پلی تکنیک میلان، مدتی با پدرش، سپس با چند تن از معماران نامی آن عصر همکاری کرد و همواره، برونلسکی را به عنوان الگویی آرمانی ستایش و تحسین می کرد. 
در بین سالهای ۱۹۶۵تا ۱۹۷۰ او تجارب زیادی با مسافرت های دانشجوئی به آمریکا و بریتانیا به دست آورد و در این موقع بود که با جیمز پرو آشنا شد و دوستی آنها تاثیر بسزایی در حرفه ای شدن او داشت به این ترتیب نظرات خود را اثبات کرد و با کسانی که به مخالفت از او می پرداختند به مخالفت پرداخت و خواستار مسابقه دادن با آنها بود.پس از سالهای 1965 تا 1970 که برای لویی کان کار می کرد و موفقیت شخصی او در اوایل کار حرفه ای پیانو بود، در سن 34 سالگی او و ریچارد راجرز موفق به کسب رقابت طراحی برای مرکز ژورژ پومپیدو در پاریس شدند. شهرت جهانی اش را پس از طراحی مرکز فرهنگی ژورژ پومپیدو در پاریس به دست اورد. 
اگر چه آثار او جدیدترین تکنولوژی زمان را در خود دارد, ریشه های آن به وضوح به فلسفه و فرهنگ کلاسیک ایتالیا باز می گردد. علاوه بر این, وی عمیقا مباحث مربوط به سکونت گاه و معماری پایدار را در دنیای امروز, که دائما در حال تغییر است, مد نظر دارد.
همچون برونلسکی, پیانو عقیده دارد که معمار باید بر فرآیند ساخت, از مرحله طراحی تا پایان اجرا حکمرانی کند. 

Dawni 21st Century

 دفتر فنی و کارگاه رنزو پيانو در سال ۱۹۸۰ در پاريس و «جنوا» در ايتاليا شکل گرفت. اکنون تعدادی برابر با ۱۰۰ مهندس، معمار و متخصصين ديگر در قسمتهای مختلف شرکت مشغول به کار هستند که همگی به ساخت ساختمان های کارآمد معتقدند.  همچنین آزمودن ايده های طراحی که منعکس کننده ايده های رنزو پيانو است.  
برخی از آثار معماری رنزو پیانو: 
آسمانخراش شارد لندن
استادیوم فوتبال شهر باری ایتالیا
مرکز فرهنگ و هنر جرج پمپیدو در پاریس
فرودگاه شهر اوزاکا ژاپن
ساختمان مرکز علم و تکنولوژی ملی هلند در شهر آمستردام
ساختمان آکادمی علوم ایالت سانفرانسیکو آمریکا
آکادمی علوم کالیفرنیا
مجتمع ورزشی راوانا
ایستگاه مترو جنوا
پایانه مسافربری کانسای
مرکز طراحی مرسدس بنز در اشتوتگارت 
پروژه مرکز فرهنگی ژان ماری

Dawni 21st Century


آکادمی علوم کالیفرنیا 

” ما برای آکادمی، محلی ساخته ایم که هم نظر بصری و هم از نظر عملکرد، جزئی از محیط اطرافش است، مثل اینکه تکه ای از زمین را برداشته باشید و زیرش یک ساختمان ساخته باشید. ” اینها جملاتی بود که رنزو پیانو برای وصف آکادمی علوم کالیفرنیا گفته است. آکادمی علوم کالیفرنیا، هم یک موزه ی تاریخ طبیعی است، هم یک رصدخانه و هم محل نگهداری بیش از ۲۰ میلیون تحقیق که از دانشمندان سراسر دنیا جمع آوری شده است. 
کانسپت این بنا، همانطور که خود رنزو پیانو به آن اشاره میکند، برداشته شدن تکه ای از زمین و ساختن بنا در زیر این تکه است، به طوری که کمتری نا هماهنگی و بی احترامی به طبیعت اطراف نداشته باشد؛ به طوری که حتی تمامی گیاهانی که بر روی سقف این بنا قرار گرفته اند کاملا طبیعی هستند. 

Dawni 21st Century


پروژه مرکز فرهنگی ژان ماری رنزو پیانو 

مجموعه فرهنگی ژان ماری در اقیانوس آرام جنوبی در جزیره Caledonia مستعمره فرانسه و پایتخت نومایا قرار گرفته است . این مجموعه بر خواسته ازتوجه به گیاهان بومی و کلبه هایی که به وسیله مردم بومی کاناک ساخته شده بود،توسط معمار ایتالیایی رنزوپیانو در سال ۱۹۹۳طراحی شده است و به عنوان تجلیل از فرهنگ مردم کاناک و از یاد بردن خاطره استعمار فرانسه ساخته شد.ایده این بود که به جای ایجاد یک باز سازی تاریخی یا یک دهکده تکراری ساده با منعکس کردن فرهنگ بومی و سمبل های قدیمی که به هر حال هر کدام زمانی خیلی بیشتر زنده بودند به توسعه فرهنگ کاناک بپردازند و به تاریخ محیط و باورهای کاناک احترام بگذارند.

Dawni 21st Century


کلیسای پادره پیو

دراین کلیسا زائران در امتداد مسیر پیاده رویی مستقیم و طولانی وشیبدار با مناطقی تراس بندی شده به صورت باغ های گسترده در اطراف آن به محل کلیسا هدایت می شوند.این مسیر با تاقِِ ورودی درجهت کلیسا وصلیبی بزرگ تقریباً به بلندی 40 متر که به مثابه کانون ورودی به نظر می رسد؛همسو شده است.9 ستون اول میدان جلوی کلیسا که ارتفاع آنها به 25 متر می رسد،بار هشت زنگی را که برجِ زنگ اصلیِ کلیسا را تشکیل می دهند،تحمل می کنند.
در این طرح رنتزو پیانو، محل عابدان به شکل حلزونی عظیم-طرحی مرکب ازسه چهارم دایره که شعاع آن به طور یکنواخت کاهش می یابد پوشیده شده است. مواد آن که برای بیان سادگی و صلابت انتخاب شده اند، ازسنگ و چوب و شیشه محلی اند. پوستۀ بسیار بزرگ سقف از جنس ورق مسِ که ازپیش زنگار بسته، زیر ساختاری باربر از چوب و سنگ آهک دارد.
این زیرساخت باربر، مرکب ازدو ردیف تاق سنگیِ متقابل است که به صورت دایره ای شکل چیده شده اند. در مجموع 21 تاق از این دست وجود دارد که حلقۀ داخلی و خارجی ای را بوجود می آورند. که تاقهای حلقۀ خارجی بازنمود نسخۀ کوچک شدۀ تاق های حلقۀ داخلی اند. تاق های حلقۀ داخلی از مرکز سه چهارم دایره، محلی که محراب واقع شده است، آغاز می شوند.
از آنجا که دهانه های تاق ها به طور یکنواخت کاهش می یابد، لذا با کاهش شعاع دایره، شکل مارپیچی به وجود می آید که یادآور صدف حلزون است. این ساختار شعاعی که به بخش هایی با گنجایش 300-400 صندلی تقسیم شده، تجمعِ حتی المقدورنزدیک به محراب را موجب می شود.
این ساختار تاقی شکل همراه با سیستم ساختاری ثانوی ازجنس چوب، وزن سقف چوبی راتحمل می کند. برای بازی لازم به هنگام زلزله، کابل های فولادی بین تاق ها کشیده شده اند. منطقه ای که با شکل سه چهارم دایره محصورشده، رأس میدان مثلثی شکلی را تشکیل می دهد که رو به پایین به سمت ورودی شیبدار می شود. پنجرۀ شیشه ای رنگیِ بزرگی که در زیر تاق سنگی کار گذاشته شده است، ورود نور به کلیسا را فیلتره می کند.
پیاده رو که با اسلب هایی از جنس همان سنگ تاق ها مفروش شده، کلیسا و حیاط ورودی را به یکدیگر متصل می سازند. این سنگفرش تا درون سالن ادامه پیدا می کند و بدین لحاظ تفکیک گذر از حیاط ورودی به فضای داخلی را ازبین می برد. حیاط ورودی تا 30 هزارنفر را در خود جای می دهد.
این موارد گوشه ای کوچک از آثار معماری رنزو پیانو بود در مطالب بعدی خود بیشتر با آثار رنزو پیانو آشنا خواهیم شد.

Dawni 21st Century