# افزودن آگهی
#
#

برترین مشاوران املاک را در شهر بندر عباس از ما بخواهید

فضا خصوصی یا عمومی مساله این است

فضا در معماری ، همان چیزی است که معمار برای ما فراهم می کند تا بتوانیم هنگام حضور در آن ، نیازهای مادی و معنوی خود را برطرف کنیم.

  • 14 مرداد 1398
  • #
  • (0)#
فضا خصوصی یا عمومی مساله این است

تعریف فضا در معماری

مهمانان وارد خانه شده اند و در سالن پذیرایی نشسته اند. تازه از خواب بیدار شده ای و در حالی که در اتاق خوابت هستی صدای اعضای خانواده را می شنوی که به آن ها خوش آمد می گویند. بلند می شوی و ظاهر خواب آلود و نامنظم ات را در آینه ورانداز می کنی ، بلافاصه ابروهایت را در هم میکشی و کسل تر می شوی ، چون به یاد می آوری ، برای این که آبی به سر و رویت بزنی و مسواک بکنی ، راه حلی نداری جز این که در مقابل چشمان مهمانان فاصله بین اتاقت و سرویس بهداشتی را طی کنی. در ضمن در اتاق خواب را که باز کنی درست مانند این خواهد بود که آن ها را به فضای نامنظم و به هم ریخته اتاقت دعوت کرده باشی. اینجاست که با خودت می گویی کاش در فضاهای خصوصی دیگری زندگی می کردم.
درست است که خانه ما جزو فضاهای خصوصی و در مالکیت ماست ، اما باید بدانیم که دیر یا زود مهمانی در خانه را می زند و ما باید پذیرای حضورش در کنار خودمان باشیم. این موقعیت و ده ها اتفاق شبیه به آن روزانه در خانه های ما قابل مشاهده است. سوال این است که چطور باید چنین مشکلاتی را رفع کرد ؟

Private or public

فضا در معماری ، همان چیزی است که معمار برای ما فراهم می کند تا بتوانیم هنگام حضور در آن ، نیازهای مادی و معنوی خود را برطرف کنیم. همان جایی است که زندگی می کنیم. خانه ما همان فضایی است که در آن خود را از عوامل طبیعی و انسانی بیرون محافظت می کنیم و در آن آرام می گیریم. فضا در معماری انواع گوناگونی دارد و می توان آن را به روش های مختلف دسته بندی کرد. درست است که خانه فضایی خصوصی برای ما محسوب می شود اما در مقیاسی کوچک تر وقتی به بخش های مختلف آن نگاه می کنیم متوجه خواهیم شد که می توان آن را از این حیث به سه بخش مجزا نیز تقسیم بندی کرد ( این نوع عرصه بندی فضاها را می توان در ساختمان هایی با کاربری های دیگر نیز اعمال کرد )

Private or public

فضاهای خصوصی، فضاهای عمومی ،فضاهای نیمه خصوصی ، نیمه عمومی
فضاهای خصوصی در معماری داخلی
در این فضاها فعالیت ها و رفتارهایی انجام می شود که کاملا جنبه خصوصی دارند. استفاده از فضاهای خصوصی تنها محدود به عده ای خاص خواهد بود و رفت و آمد عموم به آن تنها با اجازه آن ها صورت خواهد پذیرفت. در منازل و خانه های مسکونی اتاق خواب ها به نسبت فضای نشیمن و پذیرایی فضایی خصوصی تر محسوب می شوند. بنابراین کنترل حتی کنترل دید حاضران در فضای نشیمن به اتاق خواب ها نیز از اهمییت ویژه ای برخوردار است.
آشنایی با تقسیم فضایی ، روش ها و ابزار آن در معماری داخلی به شما کمک خواهد کرد تا این کار را راحت تر انجام دهید.
فضاهای عمومی در معماری داخلی
فضاهای عمومی ، آن هایی هستند که برای ورود و خروج افراد محدودیتی ندارد. در خانه ، گرچه حضور در این فضاها با مانعی روبرو نیست اما به صورت غیر مستقیم حضور غریبه ها کنترل می شود. فضای نشیمن و پذیرایی منازل در این دسته قرار می گیرند. قطعا ما نزدیکانی داریم که به عنوان میهمان حضور آن ها را در این بخش از خانه خواهیم دید ولی برای رفت آمد آن ها به اتاق خوابمان محدودیت قائل خواهیم شد.

Private or public

فضاهای نیمه خصوصی – نیمه عمومی در معماری داخلی
جان لنگ چنین تعریفی از فضا ارائه می‌دهد و قلمرو عمومی را برحسب امکان دسترسی عمومی تعریف می‌کند. به اعتقاد وی:قلمرو عمومی لزوماً با مستغلات دارای مالکیت عمومی، دارای یک مرز نیست. قلمرو عمومی از مکان‌ها و ارتباطاتی تشکیل می‌شود که برای همه قابل دسترس است، اگر چه این دسترسی ممکن است که در اوقات معینی تحت کنترل باشد. این تصویر که قلمرو عمومی صرفاً فضای بیرونی است، تصویری اشتباه است، اگر چه مطمئناً مقدار زیادی از آن چنین است – مثل میدان‌ها، خیابان‌ها، پارک‌ها. قلمرو عمومی ضمناً شامل مکانهای داخلی است که در حیطه عمومی قرار می‌گیرند – مثل تالارهای ایستگاههای راه آهن و ساختمانهای عمومی.البته وی بلافاصله به این نکته اشاره می‌کند که در مورد محدودة فضای عمومی و فضای خصوصی ابهام وجود دارد. به این دلیل که هر دو، سطوح مشترک کالبدی می­یابند.مدنی پور در تعریف فضای عمومی می‌گوید:
فضای عمومی را می‌توان به مثابه فضایی تعریف کرد که اجازه می‌دهد مردم به آن و فعالیتهای درون آن، دسترسی داشته باشند، و فضایی است که یک کارگزار عمومی آن را کنترل می‌کند، و فضایی است که در جهت منافع عمومی، تأمین و اداره می‌شود.

Private or public

اما نکته اینجاست که بین فضای خصوصی، یعنی فضاهایی که حریم شخصی افراد محسوب می‌شود تا فضاهای بسیار عمومی، مثل میدان، یک سلسله مراتب فضایی  وجود دارد که عرصه‌های نیمه عمومی تا نیمه خصوصی.
این نوع فضاها بیش تر مربوط به آپارتمان ها می شود و مالکیت آن ها ، هم جنبه خصوصی دارند و هم جنبه عمومی. به عبارت دیگر به علت کارکردی که دارند ، مورد استفاده همه افراد ساختمان قرار می گیرند اما حضور افرادی که ساکن ساختمان نیستند در این فضاها ممنوع است. مثل فضای حیاط در آپارتمان ها. اما در معماری داخلی منزل نیز شاید بتوان آشپزخانه های اپن و سرویس بهداشتی های میهمان را در این دسته قرار داد.
آگاهی از این نوع عرصه بندی فضاها در خانه، می تواند کمک کند تا طراح در طی فرآیند طراحی از بروز مشکلاتی همچون موقعیتی که آن را توصیف کردیم جلوگیری کند. حالا که به صورت کلی می دانیم فضاهای مختلف خانه با توجه به کاربری هایی که دارند در کدام دسته قرار می گیرند، انتظار می رود تا در تعریف فضاهای رفت و آمد بین آنها، همنشینی شان در کنار هم و دید متقابل بین فضاها عوامل تاثیر گذار را مد نظر قرار دهیم.
 
Private or public
  • مرجع :archdaily
  • برچسب ها :فضا,معماری,فضا در معماری,فضا خصوصی