# افزودن آگهی
#
#

برترین مشاوران املاک را در شهر بندر عباس از ما بخواهید

لودویگ مغرور

میس ون در روهه معمار آلمانی-آمریکایی متولد 29 مارس 1886می باشد.

  • 27 فروردین 1398
  • #
  • (0)#
لودویگ مغرور

لودویگ میس ون در روهه

اگر از معماری مدرن شهرهای امروزی ناراضی هستید و آن را خشک و بی احساس می پندارید یکی از مقصران اصلی این سبک معماری را به شما معرفی می کنیم.
میس ون در روهه معمار آلمانی-آمریکایی  متولد 29  مارس 1886می باشد. او در سن 14 سالگی همزمان با تحصیل در مدرسه در کنار  پدرش به برش آجر مشغول شد و 2 سال بعد نقاشی روی گچ را نزدیکی از اساتیدش آموخت. وی در فعالیت و گفتار خود همواره به دنبال یک هدف عمده بود( ساختن) او به دنبال نقاشی کردن طرح های خود نبود بلکه در صدد بود تا نمای ساختمان را بهبود ببخشد. او کلیه ویژگیهای ساختمان را با انجام نقشه های تفکیکی مشخص می نمود. پس هر کدام از بخش های آن را ازچند بعد مورد ارزیابی قرار می داد. و بعد شروع به ساختن می نمود و همیشه در ارزیابی هایش هنگامی که نمای ساختمانی واضح نبود بلافاصله اقدام بر ساخت ماکت می نمود. وی از معماران سبک سازه گرایی(structuralism) می باشد.

Proud Ludwig

لودویگ میس ون در روهه معمار آلمانی-آمریکایی، و سومین مدیر باوهاوس از ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۳ بود. همکاران و دانشجویان و دیگران معمولاً او را با نام خانوادگی او یعنی میس مورد خطاب قرار می‌دادند.
لودویگ میس ون در روهه، در کنار والتر گروپیوس و لو کوربوزیه به عنوان استادان پیشرو در معماری مدرن شناخته می‌شوند. میس مانند بسیاری از معاصران خود به دنبال بنا نهادن یک سبک معماری بود که نمایانگر عصری جدید باشد درست مانند کاری که سبک‌های معماری کلاسیک و معماری گوتیک برای زمان خود انجام دادند. او یک سبک معماری قرن بیستمی تأثیرگذار را خلق کرد که دارای صراحت فراوان و سادگی بود. در ساختمان‌های کامل ساخته شده، او از مصالح جدیدی مانند فولاد صنعتی و صفحات شیشه‌ای برای تعریف فضاهای داخلی استفاده کرده‌است. او تلاش کرد که به سمت نوعی از معماری برود که دارای حداقل چارچوب ساختمانی باشد و دارای یک تعادل در مقابل آزادی ضمنی جریان آزاد فضاهای باز باشد. 

Proud Ludwig

خانه ی شیشه ای
خانه ی شیشه ای،مفهوم خانه را به طور کاملا متفاوت جلوه می دهد.در این بنا دیوارها به پنجره تبدیل می شوند، محرومیت زندگی خصوصی از بین رفته است و کاملا از بیرون نمایان است. با این همه، خانه ی شیشه ای قابل سکونت می باشد؛ چرا که تنها یک نفر در آن زندگی می کند و محیط اطراف آن نیز پر از درخت بوده و کاملا حفاظت شده است. این خانه که ظاهرا تنها از هوا ساخته شده است از نظر معماری، وضوح طرح و نقشه آن، تا حدودی بی همتاست. خانه ی شیشه ای تنها یک اتاق 10 در 16 است  و در داخل دارای یک حجم استوانه ای دودکش مانند آجری، می باشد که ازسقف ساختمان برآمده و در داخل قفسی از جنس شیشه و فولاد قرار گرفته است. همانطورکه در شکل هم دیده می شود یک نوار فولادین دور تا دور دیوارهای شیشه ای بنا،در ارتفاع معینی، پیچیده شده و با چسبندگی خاصی که به وجود آورده، اجزای این خانه را هم سوار کرده است. دیوارهای متقابل کاملا متقارن بوده وهر یک در قسمت میانی، دری شیشه ای دارند.

Proud Ludwig

در اینجا، اتاق به معنای واقعی آن وجود ندارد، اما اجزای معدودی که در داخل تعبیه شده اند، نماینگر وجود اتاق هستند. راهروی ورودی در میان یک استوانه ی آجری و یک آشپزخانه ی کم ارتفاع کوچک از جنس چوب گردو، قرار دارد. از این محل، سیر طبیعی فضاها به یک نشیمن منتهی می شود که به وسیله ی یک قالیچه ی سفید رنگ تعریف شده است. نشیمن، دارای میز و اتاق استراحت شبیه به مبلمان میس وندروهه می باشد. استوانه ی آجری در داخل شامل لوازم حمام بوده و دیواره ی خارجی آن یک شومینه را در خود جای داده است. در قسمت شمالی خانه و پشت اجاق، یک انباری از جنس چوب گردو وجود دارد که کار آن محافظت از محل خواب و مطالعه است. خانه ی شیشه ای هم مثل همه ی طرح های بزرگ، پروژه ی راحت و ساده ای به نظر می رسید ولی واقعا ساده نبود. پنج سال تمام با مشکلات فنی و زیبا شناختی دست و پنجه نرم شد و بلاخره آن شد.

Proud Ludwig

اندیشه های میس ون در روهه
بنده هرگز از این اعتقاد عقب نشینی نکردم وهمواره  معتقدم که هیچ رابطه ای بین معماری و ابداع فرم های تازه وجود ندارد همچنین معماری هیچ ارتباطی با ذوق و سلیقه ی شخصی ندارد زیرا به واقع معماری موضوعی است که مطابق با روح عصر ودوره ای که در ان زندگی می کنیم نظام می گیرد.
 میس ون درروهه معتقد بود که معماری نه کاملا وابسته به روز است ونه با آینده دور مرتبط است بلکه وابستگی خاصی به زمان خود دارد اگر معماری بیان کننده ی عصر خود نباشد ان معماری اصیل نیست . این معماری است که به اتفاقات معنی می دهد  به وقایع مختلف اشاره می کند و تجسم بیان انها به شمار می اید.
من نمی خواهم جالب باشم من می خواهم خوب باشم .

Proud Ludwig

اوساختمان های خود را معماری “پوست و استخوان ها” می نامید. او در جستجوی یک روش منطقی بود که باعث هدایت فرآیند خلاق طراحی معماری شود. او بخاطر استفاده از کلمات کوتاه کمتر بیشتر است و خداوند در جزییات است شهرت دارد.بالاترین سطح مهارت او در ساخت سالنهای بزرگ بدون ستون به کار رفته است.دیدگاه او مبتنی بر اصول نظم و صداقت است.او بسیار امین بود بطوری که هر بخش از طرحهایش حاکی از اهداف و مقاصد معینی است .وی از هر گونه تزئیناتی دوری جست تا بتواند به دقیقترین بیان ساختمان دست یابد.در کل می توان گفت به همان اندازه که ستون  برای یونانیان اهمیت داشت ، تیر آهن برای میس وندروهه اهمیت دارد .
همانطور که از سازه ها و سخن او می توان فهمید که او از هنر به معنای زیبایی شناختی آن بهره ای نمی برد و به این امر افتخار نیز می کند، شاید به دلیل شتابزدگی هم عصرانش او و والتر گروپیوس و لو کوربوزیه ستایش می شدند ولی امروز نگاه جدید معماری راهی دیگری را پیش گرفته است که اندیشه این پدران معماری مدرن کهنه و نخ نما به نظر می رسد.
Proud Ludwig
  • مرجع :archdaily
  • برچسب ها :معمار,خانه ی شیشه ای,ون در روهه,لودویگ میس ون در روهه