# افزودن آگهی
#
#

برترین مشاوران املاک را در شهر بندر عباس از ما بخواهید

رستوران رویاهای بازیافته

این پروژه با نام رستوران لمنز، در منطقه چیذر تهران قرار گرفته است.

  • 11 مهر 1398
  • #
  • (0)#
رستوران رویاهای بازیافته

رستوران لومنز

این پروژه با نام رستوران لمنز، در منطقه چیذر تهران قرار گرفته است. طراحی پروژه در سال ۱۳۸۹ آغاز و ساختار آن در سال ۱۳۹۰ تکمیل شد. مساحت ۳۰۰ متر مربع را در بر می گیرد موقعیت اولیه این پروژه با هدف تأمین یک رستوران منحصر به فرد که در آن جرقه های دانش از طریق ارتباطات چند رشته ای، فراهم می شود. مفهوم این طرح ریشه در شکل سنتی معماری ایرانی دارد.
فضا با استفاده از فرم قوس سنتی مشخص می شود که بصورت بصری فضای سازماندهی برنامه کاربردی را مشخص می کند: یک ورودی شگفت انگیز ، آشپزخانه ، ناهار خوری ، یک اتاق واقعیت مجازی و کافی شاپ. برای دستیابی به فضایی مدرن در کنار نمادی از معمار ایرانی برای کاربران ، دو گروه از قوس های نیم دایره ای در سالن اصلی قرار داده شده و تا نمای ادامه دارند.
این طاقها برای جدا کردن کل فضای بزرگ به چندین ناحیه ظریف کوچکتر که زمینه های صوتی متمرکزتر و شفاف تر هستند ، اختصاص داده شده است. ترکیب متریال طبیعی و غیر طبیعی مختلف مانند ( الگوی کاشی سنتی ، سنگ سیاه ، پروفیل های آهنی سیاه ، کاغذ دیواری گچی سفید) ترکیبی از سطوح خشن و صاف را ارائه می دهد که احساس کشش فضایی را در جو کاملاً دنج و گرم نشان می دهد. مبلمان با سبک ها و جای گذاری های مختلف می تواند کاملا نیازهای سفارشی را برآورده سازد. در صورت لزوم ، این فضا می تواند به عنوان یک منطقه فرعی برای سالن اصلی خدمت کند. نور و سایه ، رنگ سفید و سیاه بهترین دکوراتورها برای این فضا هستند و به همین دلیل فقط از ساده ترین مواد استفاده می شود.

Recycled Dreams Restaurant

در مورد نورپردازی مصنوعی ، ما به ایجاد فضایی زیبا و صلح آمیز اختصاص داده ایم ، منعکس کننده ماهیت درونی فضای معماری و تحقق نیاز روزانه با استفاده از آن هستیم و می تواند فضای یا جو مورد نیاز کاربران را شکل دهد. هدف نهایی کل تمرین رسیدن به یکپارچه سازی کامل در طراحی معماری و فن آوری های ساختمانی است.
مطابق با هر پروسه معماری تعریف استراتژی و مسیر طراحی از مهم ترین و اولین اقدامات طراحی است. همچنین توجه به موقعیت بنا و بستر شهری و گذشته آن بخش دیگری از عناصر کلیدی طراحی است. با توجه به اینکه موقعیت مکانی رستوران لومنز در میدان چیذر تهران قرار دارد و به عبارتی می توان گفت بافت قدیمی به همراه خانه هایی برگرفته ازمعماری گذشته تهران و فضای سبز اندکی که نشان از گذشته زیبای این منطقه را دارد مهمترین عامل تاثیر گذار در این بستر می باشد. از این رو مسیر ابتدایی طراحی برمبنای استفاده از خطوط و هندسه معماری ایرانی آغاز گردید ولی توجه اصلی بر آن بود که ژن اصلی معماری ایرانی با فرم های سیال آن هدف ما باشد؛ همچنین کانسپت اولیه کارفرما ایجاد فضای رستوران در کنار تکنولوژی های جدید نظیر استفاده از واقعیت مجازی (VR) بود؛که  ما را برآن داشت تا ار تباط فرمی و محتوایی با این هدف برقرار نماییم.

Recycled Dreams Restaurant

ابتدا به ساکن ورودی رستوران را مشابه استراتژی خانه های درون گرایی ایرانی در نظر گرفتیم و ارتباط ورودی با سالن اصلی از طریق یک دالان 7 متری میسر می شد که بعد از وارد شدن به داخل دالان به تدریج فضا برای بیننده شفاف و قابل درک می گردید. در قسمت انتهایی سالن فضای کافی شاپ و VR تعبیه گردید که همانند فضای خانه های ایرانی که تاکید فراوان برقسمت شاهنشین خانه می شد. به منظور تاکید بر ترکیب معماری ایرانی و فضای مجازی بر آن شدیم فرم سقف در برخی نقاط با کف و مبلمان ارتباط مستقیم برقرار کند و در سایر موارد احساس معلق بودن را به بیننده القا نماید که البته که این هدف با استفاده از رنگ مشکی در سقف به سرانجام رسید.
ایجاد حس بی وزنی برگرفته از سناریوی اصلی برند به قسمت معماری وارد شد؛ همانند ترکیب عناصر متضاد در واقعیت مجازی ما را به سمت ایجاد فضایی همسو با عبارت وزن و بی وزنی سوق داد. همچنین در پروسه طراحی سعی برآن بود فضا به صورت یکپارچه شکل بگیرد و عنصر الحاقی نداشته باشد و در صورت اضافه شدن با کنتراست حداکثری نمایش داده شود تا بیننده به راحتی فرم سیال و یکدست را ببیند و این فرم بتواند نیاز اساسی فضا نظیر محل نورپردازی را  در دل خود ایجاد کند تا بتوانند در کنار یکدیگر فرم یک دست و  به عبارتی ارتباطی لازم و ملزوم گونه را به وجود آورند ؛فرش کف با استفاده از طرح نقوش معماری سنتی ایرانی ولی در قالب محتوی برند و طراحی معماری (سفید-مشکی) پوشش داده شد.

Recycled Dreams Restaurant

رستوران لومنز (رتبه دوم مسابقه معماری داخلی ایران 1397)
طراح: محمد کانی سواران
همکاران طراحی: مجید کانی سواران، سید محسن فاطمی
برندینگ : گل نسا متحد
سازه (مقاوم سازی): خانم مهندس ایزدی
نظارت و اجرا: آقای ایزدی
کارفرما: آقای ایزدی
عکاس: دید استودیو
مشاورنورپردازی: شرکت فاد
تاریخ شروع: 1/06/96 الی 15/12/96
متراژ: 300مترمربع
محل پروژه: تهران، میدان چیذر، خیابان برادران سلیمانی شرقی، روبروی بانک تجارت.
Recycled Dreams Restaurant
  • مرجع :archdaily
  • برچسب ها :رستوران,رستوران لومنز,معماری ایرانی,ایرانی