# افزودن آگهی
#
#

برترین مشاوران املاک را در شهر بندر عباس از ما بخواهید

دوره طلایی معماری رنسانس در اروپا

رنسانس یا نوزایی، جنبش فرهنگی مهمی بود که آغازگر دورانی از انقلاب علمی و اصلاحات مذهبی و پیشرفت هنری در اروپا شد.

  • 4 اسفند 1397
  • #
  • (0)#
دوره طلایی معماری رنسانس در اروپا
بازشناسی رنسانس در معماری اروپایی 
معماری رنسانس به معماری اروپا در قرن ۱۵ و ۱۶ میلادی (دورهٔ رنسانس) گفته می‌شود که از مشخصه‌های آن، نوزایی عناصر فرهنگی روم و یونان باستان بود.
رنسانس یا نوزایی، جنبش فرهنگی مهمی بود که آغازگر دورانی از انقلاب علمی و اصلاحات مذهبی و پیشرفت هنری در اروپا شد. عصر نوزایش، دوران‌گذار بین سده‌های میانه و دوران جدید است. در میان موافقان با آن در دوره رنسانس، به معنای بازگشت به سوی سنت‌های کلاسیک هنر روم و یونان بود. در واقع، مخالفان سبک گوتیک معتقد بودند که می‌خواهند بار دیگر به سوی مؤلفه‌های هنری روم و یونان بازگردند و آن عناصر را احیا کنند. اولین بار، واژه لفظى رنسانس را فرانسویها در قرن ۱۶ میلادی، به کاربردند. معمولاً شروع دوره نوزایش را در سده چهاردهم در شمال ایتالیا می‌دانند. خاستگاه رنسانس شهر فلورانس است. این جنبش در سده پانزدهم میلادی، شمال اروپا را نیز فراگرفت. رنسانس، یک تحول ۳۰۰ ساله‌است که در سال‌های ۱۳۰۰ از فلورانس ایتالیا شروع شد و در عرض سه قرن در سراسر اروپا انتشار و در انگلستان پایان یافت.

The golden age of Renaissance

دوره رنسانس دوره خِرَدگرایی -ریاضیات -منطق -انسان مداری است در این دوره کلیسا و تفکرات مذهبی کنار می‌رود و یک جنبش دموکراتیک به وجود می‌آید و مثل روم و یونان باستان پیشرفت علمی مطرح می‌شود و تأثیر آن از قرون وسطی است چون مسلمانان مسیحیان را شکست داده علم آن‌ها وارد اروپا شده و دانشمندانی از شرق به غرب می آیند و باعث شکوفایی علمی شده و رنسانس به وجود می‌آید. دوران رنسانس برای اروپاییان عصر جدیدی بود سرشار از کامیابی‌های عظیم. بسیاری از افراد با ژان فرنل موافق هستند. او در سال‌های اول سدهٔ ۱۵۰۰ چنین نوشت: «جهان چرخید. یکی از بزرگ‌ترین قاره‌های زمین کشف شد ... صنعت چاپ بذر دانش را کاشت. باروت در روش جنگ انقلابی پدید آورد. دست نوشته‌های باستانی احیا شد... این‌ها همگی گواه پیروزی عصر جدید (رنسانس) هستند. با رونق دریانوردی افرادی مثل ماژل آند راهی به فیلیپین و هندوستان پیدا می‌کنند و در اواخر دوره رنسانس کریستف کُلُمب(كلمبوس) آمریکا را کشف می‌کند . در این دوره استعمار شروع می‌شود زیرا باروت را درست می‌کنند . گوتنبرگ دستگاه چاپ را اختراع می‌کند و اروپاییان چاپ را از چینی‌ها یاد می‌گیرند. 

The golden age of Renaissance

در دوره رنسانس در مورد هنر -نقاشی و معماری یک اتفاق دیگر هم می افتد و آن اختراع پرسپکتیو است .یعنی اول در نقاشی و بعد در معماری یاد می‌گیرند که روی صفحه ۲ بعدی تصویر ۳ بعدی بکشند که عمق در آن دیده شود .اولین بار نقاشی به نام ماساچو در کلیسا سانتا ماریا نوللا فلورانس ایتالیا صحنه‌ای از محراب یک کلیسا را می کشد که در تصویر این محراب کاملاً عمق محراب مشخص است و بعد وجود دارد. در نتیجه معمارها هم از این نقاشی الهام می‌گیرند و اولین بار یک معمار رنسانسی به نام لئون باتیستا آلبرتی نمای یک کلیسا را که طراحی می‌کند به صورت ۳ بعدی نشان می‌دهد . اسم این کلیسا سن آندرئا بود و این خود باعث تحول بزرگی در معماری می‌شود. 
فیلیپو برونلسکی (Filippo Brunelleschi) معمار و مجسمه‌سازی است که نام او را همیشه در کنار معماری رنسانس می‌بینیم. او کار خود را با پیکرتراشی شروع کرد و پس از آن به معماری روی آورد. پرسپکتیو یا ژرف‌نمایی در معماری از دستآوردهای برونلسکی در دوره رنسانس است. از دیگر معماران بسیار معروف این دوره می‌توان به آلبرتی، برامانته و میکل‌آنژ اشاره کرد.
در آثار مهم برونلسکی می‌توان از گنبد معروف سانتا ماریا دل فیوره Santa maria del fiore شهر فلورانس نام برد. قطر این گنبد ۴۲ مترمربع است و بدون هیچ گونه تکیه گاهی برپا شده است. نکته جالب توجه دیگر، دو پوسته‌ای بودن گنبد است که بین این دو پوسته‌ پله‌ای برای دسترسی به طبقات بالا تعبیه شده. برخی از مورخان گنبد این بنا را بزرگترین گنبد آجری جهان می‌دانند. 

The golden age of Renaissance

به طور کلی رنسانس به سه قسمت رنسانس آغازین، رنسانس میانی و رنسانس متاخر تقسیم می‌شود.
در رنسانس آغازین هنر شاهد اسطوره زدایی و تقدس زدایی از چهره قدیسان و شخصیت‌های کلیسایی بود. در رنسانس میانی انقلابی در معماری رخ داد ودر رنسانس متاخر نگاه آرمان گرایانه و الهی به تصاویر به جای واقعیت گرایی محض، جایگزین شد.
۱- معماری رنسانس آغازین (۱۴۰۰-۱۲۰۰ م)
هنرمندان ایتالیایی که همواره تحت تاثیر هنر روم باستان و یونان بودند، به سوی دوره جدیدی از هنر گام نهادند که نشات گرفته از احساسات و فرمول های ویژه روم بود و سعی کردند با ترکیب و تلفیق این هنر با مسائل روزمره و هنر موجود تحولی جدید در هنر به وجود آورند. رنسانس آغازین در ایتالیا در زمینه پیکرتراشی و نقاشی رشد قابل ملاحظه ای یافت. پیکره ها در این دوره با دوره های رومانسک و گوتیک تفاوت داشته و دیگر پیکره در این دوره برای تعریف ساختمان نبود و محل قرارگیری مجسمه ها نیز از سردرها و سرستون ها به داخل ساختمان کشیده شد.
در زمینه معماری هم رنسانس از ایتالیا آغاز شد. خرابه های آثار رومی در برابر چشم ها بود، بنابراین به تقلید از آنها پرداخته، هنر گوتیک را کنار گذاشتند، تاق رومی، ستون بندی به سبک های قدیم یونانی و گنبدسازی مورد توجه قرار گرفت.

The golden age of Renaissance

۲- معماری رنسانس میانه (۱۵۰۰-۱۴۰۰ م)
در این دوره تحول بزرگی در معماری رنسانس به وجود آمد و معماران بزرگی چون برونلسکی سهم به سزایی در این راه داشتند. وی با روی آوردن به هنر روم و اقتباس از ساختمان های صدر مسیحیت و یونان و روم باستان دست به احیای هنر معماری زد.
از بناهایی که توسط این معمار ساخته شده می توان به کلیسای فلورانس، بیمارستان کودکان سرراهی و نمازخانه پاتسی اشاره کرد که از خصوصیات معماری رومی برخوردار است. در این مقطع زمانی بنایی که قوس های هلالی و نیم دایره، ستون های رومی و سایر ویژگی های این نوع معماری را داراست، بیمارستان کودکان سرراهی است.
در دوره رنسانس میانه طرح بناها بر اساس تقارن مرکزی یعنی متقارن بودن تمام اجزای بنا نسبت به یک مرکز مرسوم گردید و بعضی از بناها اقتباس یافته از پانتئون روم بوده است. از بناهای این دوره کاخ مدیچی به طراحی میلکوتسو است که بر اساس خانه های ییلاقی رومی که دارای یک حیاط مرکزی بودند ساخته شده است. ابتکار معماران رنسانس در ساختن انواع ساختمان های شهری و تالارهای عمومی و صنفی و به خصوص کاخ های اعیانی پرتجمل بوده است.
یکی از ویژگی های معماری این دوره استفاده از عناصر افقی مانند طره یا هره چینی و سنتوری ها و هره های افقی برای تاکید به خطوط افقی برخلاف معماری گوتیک بود. استفاده از تاق نماها از خصوصیات بارز معماری این دوره است.

The golden age of Renaissance

۳- معماری رنسانس پیشرفته (۱۶۰۰-۱۵۰۰ م)
با آغاز قرن شانزدهم رنسانس وارد مرحله تکامل یافته ای شد که رنسانس پیشرفته نام یافت و این به دلیل نوعی تعالی طلبی و آرمان گرایی نوین در ذهن هنرآفرینان این دوره بود. این دوره از رنسانس در حقیقت نقطه عطفی در تاریخ اروپا بوده است. هنرمندان این دوره علاقه زیادی به انسان گرایی داشتند و انسان و بدن او را به عنوان شاخص و سمبل برای کارهای هنری خود می دانستند. این انسان گرایی و الگوپرستی در هنر میکل آنژ به اوج کمال خود می رسد.
هنر معماری در این دوره از رنسانس را افرادی چون میکلانژ، بوناروتی، لئوناردو داوینچی و … به اوج کمال رسانیدند. 
معماری که در این زمان بر اساس ساختمان متمرکز به یک نقطه بود به روشی بسیار زیبا ترقی کرد و از بدن انسان در طرح بناها تقلید شد، برخلاف تقارن محوری که در دوره های رومانسک و گوتیک متداول بود. از بناهای مهم این دوره معبد تمپیه تو اثر دوناتلوبرامانته است. این بنا که برای مشخص کردن محل به صلیب کشیدن پطرس حواری ساخته شد و بیشتر به یک معبد کوچک قبل از مسیحیت در معماری روم شباهت دارد به عنوان الگوی کلاسیک یک ساختمان گنبددار دوره رنسانس محسوب می شود.

The golden age of Renaissance

کاخ فارنزه از بناهای دیگر این دوره است که اثر آنتونیوداسانگلو است. میکلانژ که در سال های آخر عمرش به معماری روی آورده بود جزو شاخص ترین معماران آن دوره محسوب می شد و بعدها نیز پدر سبک باروک شناخته شد. 
معماری رنسانس پدیده‌ای خلق‌الساعه نبود. این معماری تجلی و مظهر تلاش ذهنی، اندیشگی، فلسفی و خواست ملتی است که طی قرن‌ها از پیشتازان دگرگونی در دنیا بوده است. در تاریخ رنسانس با صدها نام نامدار آشنا می‌شویم که در تمام عرصه‌های زندگی اجتماعی و حیات معنوی ملت، نقشی آفریننده و دگرگون‌کننده داشته‌اند. با رجوع به هر جلد از این اثر ارزشمند با هزاران نام شخص و مکان و اثر و جلوه‌ها و مظاهر تحسین‌برانگیز نبوغ و خلاقیت انسانی روبه‌رو می‌شویم.  

The golden age of Renaissance