# افزودن آگهی
#
#

برترین مشاوران املاک را در شهر بندر عباس از ما بخواهید

بام سبز نیاز زندگی امروز

یک بام سبز، بامی است که مقدار یا تمامی آن با پوشش گیاهی و خاک، یا با محیط کشت روینده، پوشانده می شود.

  • 21 تیر 1398
  • #
  • (0)#
بام سبز نیاز زندگی امروز

نگاهی کامل بر بام سبز

یک بام سبز، بامی است که مقدار یا تمامی آن با پوشش گیاهی و خاک، یا با محیط کشت روینده، پوشانده می شود. لفظ بام سبز گهگاه برای بام هایی که مفاهیم "معماری سبز" را مد نظر قرار می دهند، نظیر پانل های خورشیدی و یا صفحات فتوولتائیک، بکار می رود بام سبز در واقع بامی است که بر روی سطح آن گیاهان رشد می کنند. تنوع گیاهی چنین ساختاری می تواند از بام پوشیده از چمن مصنوعی تا باغ بامی باشد که با گیاهان مورد استفاده در طراحی منظر پوشیده شده است .اما برای انجام چنین کاری باید پیش از آن به فراهم کردن تمهیداتی برای بستر پست بام اندیشید.
اگرچه هر گیاهی می تواند روی بام گذاشته شود اما این مسأله با محدودیت هایی از قبیل آب و هوا، طراحی سازه ای و هزینه نگهداری و تصورات طراح بام سبز مواجه می باشد. از آنجایی که بام های سبز تا حد امکان سبک طراحی می شوند، اغلب شامل گیاهانی هستند که بتوانند در خاک کم عمق و با مراقبت و نگهداری کم رشد کنند. سبزپوش کردن بام نیازمند گیاهانی است که بتوانند در برابر محیط خشن و بی روح پشت بام در شرایط کم آبی، یخ زدگی، توفان و غیره مقاومت کنند. نوع گیاهان انتخابی بسته به نوع آب و هوا و شرایط اقلیمی، متفاوت است.

green roof

محیط کشت همان فضایی است که گیاهان در آن شروع به رشد و نمو می کنند. محیط کشت به واسطه الزامات خاص سازه ای باید وزن کمی داشته باشد به همین دلیل نسبت به خاک معمولی تفاوت هایی دارد. در این حالت باید از محیطی برای کشت استفاده کرد که حتی الامکان سبک بوده و وزنش حدود 900 کیلوگرم در هر متر مکعب در حالت مرطوب باشد. یک مخلوط معمولی مرکب از یک سوم ماسه، یک سوم سنگ های متخلخل و یک سوم گیاخاک مصنوعی) ترکیبی از چوب پوسیده و کود نباتی) محیطی مناسب را تشکیل می دهد.
مشخص کردن میزان تحمل وزن سقف. میزان تحمل بار یعنی سقف شما چه مقدار وزن را می‌تواند تحمل کند. این وزن شامل وزن گیاهان، گلدان‌ها، مبلمان، تجهیزات، افراد و فشار آب‌و‌هوا مانند برف است. برای این منظور می‌توانید با یک مهندس سازه صحبت کنید تا بفهمید سقف‌تان چه مقدار وزن تحمل می‌کند.
یک مهندس سازه می‌تواند شما را در طراحی اولیه‌ی باغچه‌تان و. همچنین موانعی که ممکن است با آن روبرو شوید راهنمایی کند. اطمینان حاصل کنید که یا شرکتی تماس گرفته‌اید که دارای مجوز و معتبر باشد.
چک کردن میزان و زاویه‌ی نور خورشید روی سقف. بسته به مقدار گیاهان، باغچه‌ی شما در طول روز به 6 تا 8 ساعت نور خورشید نیاز دارد. به مقدار تابش خورشید در طول یک یا دو هفته توجه کنید تا مطمئن شوید نوری سقف شما توسط ساختمان‌های دیگر مسدود نمی‌شود.

green roof

سعی کنید خورشید را صبح، ظهر و غروب زیر نظر بگیرید تا مقدار دقیقی از میزان تابش نور خورشید در اختیار داشته باشید.
برنامه‌ریزی برای میزان باد. معمولا باد بر روی بام قوی‌تر و شدید‌تر از روی زمین است، به خصوص اگر ساختمان شما چندین طبقه و ارتفاع زیادی دارد. باد زیاد می‌تواند به شدت آسیب زننده باشد یا حتی گیاهان را از بین ببرد. اگر روی بام‌تان باد زیادی می‌وزد، ممکن است نیاز شدیدی به باد‌شکن داشته باشید.
شما می‌توانید شدت وزش باد را با باد‌نما یا باد‌سنج اندازه‌گیری کنید، یا اینکه ترجیح بدهید خودتان روی بام ایستاده و مقدار باد را بسنجید.
به دلیل اینکه باد می‌تواند خاک را خشگ کند، گیاهان شما نیاز به آبیاری مکرر خواهند داشت.
آماده کردن نقشه‌ی بام سبز. استفاده از یک نقشه یا طرح دستی از باغچه و جایی که گیاهان و درختان و مبلمان قرار می‌گیرد، باعث می‌شود که راحت‌تر شروع به ساختن بام سبز خود کنید. اگر نظرتان در مورد قسمتی از طرح عوض شد، قبل از شروع کار به راحتی می‌توانید برگشته و دوباره آن بخش را باز طراحی کنید.

green roof

گیاهان نورخورشید را جذب می‌کنند: ۵۰درصد آن جذب می‌شود و ۳۰درصد آن انعکاس می‌یابد. بنابراین، این کار به ایجاد آب‌وهوای سردتر و لطیف‌تر کمک می‌کند. برای آب‌وهوای داخلی این امر بدین معنی است که تهویه‌ی هوا به کار زیادی نیازی ندارد؛ بلکه به‌نوبه‌ی خود به‌معنای صرفه‌جویی در انرژی است. این موضوع نیز تأثیر مثبت زیادی بر آب‌و‌هوای اطراف ساختمان و دمای شهر می‌گذارد و کاهش دمای ۳ درجه‌ی سانتی‌گرادی شهر را به‌دنبال دارد.
بام سبز به‌عنوان عایق صدا در ساختمان شما عمل می‌کند؛ یعنی صداها را به خود جذب می‌کند و درنتیجه محیطی آرام‌تری هم در داخل و هم در بیرون ساختمان فراهم می‌کند.

green roof

بام سبز از مصالح پشت‌بام دربرابر تأثیرات خارجی، مانند خورشید، باران، باد و نوسانات دمایی محافظت می‌کند و طول عمر بام را به دو تا سه‌برابر افزایش می‌دهد و بام شما تا شصت سال و حتی بیشتر عمر خواهد کرد.
بام سبز و به‌طور کلی محیط سبز، به بهبود سریع‌تر بیماران کمک شایانی می‌کند. تحمل درد در افراد ساکن در محیط سبز بیشتر است. این مهم همچنین به‌عنوان محیط التیام‌بخش شناخته می‌شود.
زندگی و کارکردن در محیط سبز تأثیر مثبتی بر تندرستی مردم می‌گذارد. سبزینگی باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود.
گیاهان به‌طور طبیعی حاوی مقدار زیادی رطوبت هستند. شما با یک بام سبز لایه‌ای مقاوم دربرابر آتش را در خانه یا ساختمان اداری خود ایجاد می‌کنید. 
گیاهان و گل‌هایی که در بام سبز استفاده می‌شود، زیستگاه پرندگان و پروانه‌ها و حشرات را افزایش می‌دهند؛ به‌ویژه در محیط شهری که عمدتا بام‌ها بتنی و آسفالتی است. 

green roof
  • مرجع :archdaily
  • برچسب ها :بام,سبز,بام سبز,گیاهان