# افزودن آگهی
#
#

برترین مشاوران املاک را در شهر بندر عباس از ما بخواهید

مالیات بر خانه های خالی اجرایی می شود؟

اخذ مالیات از خانه های خالی هنوز رنگ اجرا ندیده و به گفته رئیس کل سازمان امور مالیاتی، وزارت راه و شهرسازی از اجرای آن شانه خالی کرده و قرار است با تغییر قانون مسئولیت آن برعهده شهرداری ها گذاشته شود.

  • 19 اسفند 1397
  • #
  • (0)#
مالیات بر خانه های خالی اجرایی می شود؟

مالیات بر خانه های خالی از سکنه قانونی که اجرا نمی شود 

اخذ مالیات از خانه های خالی هنوز رنگ اجرا ندیده و به گفته رئیس کل سازمان امور مالیاتی، وزارت راه و شهرسازی از اجرای آن شانه خالی کرده و قرار است با تغییر قانون مسئولیت آن برعهده شهرداری ها گذاشته شود. 
این روزها قیمت مسکن در حال افزایش است به طوری که بسیاری از متقاضیان مسکن دست از خرید برداشته و به سمت اجاره نشینی می‌روند.
بسیاری از مسئولان سال گذشته اعلام کردند که بازار مسکن در سال 97 وارد دوران رونق می‌شود و می‌توانیم با خروج از رکود شاهد ثبات قیمتی در این بازار باشیم اما متاسفانه نه تنها بازار مسکن از رکود خارج نشد بلکه وارد دوران جدیدی به نام رکود تورمی شده است.
 بسیاری از کارشناسان اقتصادی اعلام کرده اند که تنها راه نجات بازار مسکن دریافت مالیات از خانه‌های خالی است.این طرح هنوز بعد از گذشت یک دهه به هیچ سرانجامی نرسیده است چراکه مسئولان تنها در فصل تابستان و زمان جا به جایی به یاد این طرح خاک‌خورده می‌افتند اما بعد از گذشت دو ماه دوباره به فراموشی سپرده می‌شود. 

tax on vacant houses

سابقه مطرح شدن اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سکنه به سال 86 باز می‌گردد که در آن نمایندگان مجلس با هدف کاهش قیمت مسکن و اجاره بها و افزایش عرضه طرحی را با عنوان «واگذاری زمین و وضع مالیات بر خانه‌های خالی»‌ با قید یک‌فوریت و در سه ماده تقدیم مجلس کردند اما در آن زمان این طرح با مخالفت شدید نمایندگان مواجه و تصویب نشد.
وجود 2.5 میلیون خانه خالی از سکنه در کشور که بارها و بارها از سوی آخوندی وزیر راه و شهرسازی مطرح شد نشان داد که عزم این وزارتخانه بر اخذ مالیات بر این واحدهای خالی از سکنه است، اما مشخص نیست مشکل کجاست که این اخذ مالیات به مرحله عملیاتی نمی‌رسد، اگر طرح خوبی است چرا اجرا نمی شود و اگر ایجاد مشکل خواهد کرد چرا مجددا اجرای آن مطرح شده است. 
رئیس اتحادیه املاک در اواخر اسفند ماه سال گذشته گفته بود این قانون امکان اجرایی ندارد و مالکان خانه‌های خالی به مورد خانه های لوکسی که مالکان آنها با هدف افزایش قیمت این واحدها، خانه ها را خالی نگه داشته‌اند، می‌توانند با انواع روش‌ها مانند روشن نگه داشتن لامپ یا باز نگه داشتن شیر آب و امثال آن، خالی بودن خانه را برای ممیز مالیاتی انکار کنند، اما اکثر اقتصاددانان و فعالان بازار مسکن بر این باور هستند که در واحدهای مسکونی لوکس که ممکن است اجاره ماهیانه آن ملک رقمی در حدود ۵ تا ۶ میلیون تومان در ماه باشد، مالیات آن واحد در یک سال ممکن است، حداکثر یک تا یک و نیم میلیون تومان باشد، بنابراین نرخ مالیات خانه‌های خالی بازدارنده نیست. 

tax on vacant houses

در انگلیس نرخ خانه‌های خالی (نسبت تعداد خانه‌های خالی به کل موجودی مسکن) معادل یک‌پنجم متوسط نرخ کشورهای اروپایی (حدود ۱۵درصد) است. در این کشور فقط ۳‌درصد خانه‌ها، برای بیش از یک‌ سال، خالی نگهداری می‌شود. آن چه موفقیت دولت‌ این کشور را در مهار این نوع از سوداگری ملکی باعث شده، واگذاری سکان مدیریت بازار مسکن به دولت محلی و در عین حال مسئولیت‌پذیری شهرداری‌ها در تنظیم بازار مسکن شهرها است. در انگلیس مالیات بر خانه‌های خالی، نوعی مالیات شهری است و پایه آن نیز بر اساس سایر مالیات‌های به دلیل اجرایی نشدن قانون مالیات از خانه های خالی ،مالکان واحدهای خود را با قیمت های نجومی برای فروش می گذارند و در این بین خریداران و  مستاجران مجبورند با این شرایط کنار بیاییند در حالی که اگر قانون فوق اجرایی شود می‌توان بر بازار مسکن نظارت کرد. هرداری محاسبه و دریافت می‌شود.» 

tax on vacant houses

به دلیل اجرایی نشدن قانون مالیات از خانه های خالی ،مالکان واحدهای خود را با قیمت های نجومی برای فروش می گذارند و در این بین خریداران و  مستاجران مجبورند با این شرایط کنار بیاییند در حالی که اگر قانون فوق اجرایی شود می‌توان بر بازار مسکن نظارت کرد. 
با تمام استدلال ها و بحث های مطرح شده هنوز معلوم نیست که قانون مالیات بر خانه های خالی از سکنه کی به مرحله اجرا در می آید شاید بهتر نیست که این قانون هرچند ضعیف و مبهم به مرحله اجرا در بیاید تا ابعاد مختلف مشکلات اجرایی آن مشخص شده و سپس به اصلاح و تغییر آن دست بزنیم تا آنکه فقط در باره ی آن جدل کنیم و از زیر بار مسئولیت آن شانه خالی کنیم.

tax on vacant houses
  • مرجع :ایسنا
  • برچسب ها :مالیات,مسکن,خانه های خالی,بازار مسکن